Każdy wieczór wróżb, przesądów i zaklęć jest wyjątkowy. Spraw, aby i Twój był niezapomniany. Zamów naszą fotobudkę i ciesz się wspaniałymi chwilami spędzonymi przed obiektywem naszego urządzenia.

Andrzejki to święto, które zna każdy. Obchodzone jest w nocy z 29 na 30 listopada w wigilię Świętego Andrzeja – patrona niezamężnych kobiet, chcących szybko zmienić stan cywilny. Pomagał dziewczętom odkrywać przyszłość – kiedy wezmą ślub, jaki będzie ich partner, jak będzie wyglądało ich wspólne życie. Początkowo Andrzejki były traktowane poważnie. Obecnie wróżby mają tylko charakter zabawy.

Odpowiednikiem męskich Andrzejek były Katarzynki. Kawalerowie spotykali się na podobne wróżby w wigilię Świętej Katarzyny – 24 listopada. Niestety spotykały się one z mniejszym zaciekawieniem, co spowodowało, że z czasem uległy zapomnieniu. Oba święta zostały połączone i obchodzone są jako Andrzejki.

Wróżby rozpowszechniane są w całej Europie. Oto kilka z nich:

  • wylewanie wosku przez klucz na zimną wodę — kształt zastygłego wosku lub rzucanego przez niego cienia wnioskowało o przyszłym ukochanym, jego cechach wyglądu, zawodu itp.,
  • ustawianie kolejno butów zgromadzonych panien od ściany do progu — właścicielka buta, który jako pierwszy dotarł do progu, jako pierwsza miała wyjść za mąż,
  • wróżba z kartkami — na jednej kartce napisane zostały imiona dziewcząt, a na drugiej imiona chłopców; kartki zostały odwrócone i przekłuwane od góry —przekłute imię oznaczało imię przyszłej wybranki czy też wybranka,
  • losowanie przedmiotów o różnorakim znaczeniu — listek oznaczał staropanieństwo, obrączka lub wstążka – rychły ślub, różaniec – powołanie do zakonu,
  • w dniu św. Andrzeja należało obciąć gałązkę wiśni lub czereśni, jeżeli gałązka zakwitła w Boże Narodzenie, zwiastowało to szybkie zamążpójście.

Fotobudka to doskonała atrakcja na zabawę Andrzejkową. Nietypowe gadżety wprowadzą uczestników w klimat tej imprezy, a wspólne zdjęcia sprawią, że nawet najbardziej sztywne towarzystwo poderwie się do zabawy.

Sprawimy, że Wasi goście, oglądając oryginalne i niepowtarzalne zdjęcia z fotobudki, będą z uśmiechem na twarzy wspominać wspólną zabawę. To Ty decydujesz jak będą wyglądać Wasze zdjęcia, zaproponuj własny layout (kilka przykładów TUTAJ). Wystarczy, że już dziś skontaktujesz się z nami.

Leave a Comment